Pompa ciepła monoblok, czy split na który rodzaj pompa ciepła powietrze powietrze warto się zdecydować

Pompa ciepła monoblok, czy split na który rodzaj pompa ciepła powietrze powietrze warto się zdecydować?

Gdy podejmujesz decyzję o zakupie pompy ciepła, to na pewno wiesz, że jest to inwestycja wymagająca dużych nakładów finansowych. Dlatego powinna być zawsze odpowiednio przemyślana. Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór między pompa ciepła monoblok, a split. Jeśli nadal nie wiesz, która z nich wybrać to zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego tekstu, z którego dowiesz się, jak działa pompa ciepła, jakie są różnice między pompa ciepła monoblok, a split oraz która naszym zdaniem jest lepszym wyborem.

Gdy decydujesz się na pompę ciepła, to bardzo często stajesz przed wyborem, czy pompa ciepła monoblok, czy split. Mimo że urządzenia te mają tę samą zasadę działania, składają się z tych samych komponentów, to mają zupełnie inny sposób konstrukcji.

Co trzeba wiedzieć o pompa ciepła monoblok?

Pompa ciepła monoblok składa się z jednego modułu hermetycznie zamkniętego podczas produkcji w fabryce, dzięki temu od razu układ chłodniczy jest napełniony czynnikiem chłodniczym. Producent również odpowiada za szczelność układu (jest to możliwe, dzięki przeprowadzeniu odpowiednich testów). Jakie są główne zalety pompa ciepła monoblok?

Jedną z największych zalet jest hermetyczny układ chłodniczy, który wyróżnia się bardzo dużą szczelnością (jest mniejsza szansa rozszczelnienia układu, a tym samym zmniejszone jest ryzyko spadku wydajności pompy). Kolejną zaletą jest to, że pompa ciepła monoblok https://duneko.pl/pompy-ciepla/ jest wyizolowana termicznie i akustycznie, dzięki temu nie stanowi źródła hałasu. Urządzenie to jest bardzo łatwe w instalacji, dzięki temu montaż może zostać wykonany nawet przez niewykwalifikowane osoby. Montaż tych urządzeń nie stwarza ryzyka błędów podczas instalacji.

Czy mimo tak wielu zalet pompa ciepła monoblok ma jakieś wady? Niestety tak. Najważniejszą z nich jest cena – znacznie wyższa niż w przypadku pompa ciepła split.

Co warto wiedzieć o pompie ciepła split?

Pompa ciepła split składa się z dwóch osobnych modułów tzw. jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Dlatego w przypadku tego rodzaju pomp ciepła bardzo ważny jest precyzyjny montaż wykonany przez osobę z uprawnieniami. Konieczne jest również zachowanie odpowiedniej odległości między modułami, powinno wynosić min. 3 m. Niezbędne jest również wykonywanie kontroli szczelności instalacji. Jakie są zalety pompy ciepła split?

Pompa ciepła split to dużo niższe koszty montażu i niemal zerowe straty ciepła. Niestety podczas montażu pompa ciepła split istnieje bardzo duże ryzyko popełnienia błędu instalatorskiego, co może mieć wiele przykrych konsekwencji np. nieszczelny układ.

Którą pompę ciepła warto wybrać?

Każda z tych dwóch pomp ciepła powietrze powietrze daje porównywalny komfort cieplny, bezpieczeństwo czy koszty eksploatacji. Wszystko to powoduje, że mają podobną wydajność. Dlatego świetnie sprawdzą się zarówno w starym, jak i nowym budownictwie.

Scroll to top